چون دانه های زنجیر ایران انتخابات شوراها

چون دانه های زنجیر: ایران انتخابات شوراها اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات استقلال باید یک مربی در حد کی‌روش و برانکو داشته باشد/ هیچ‌وقت خودم را از عشقم

مشاور عالی اجرایی فدراسیون بین‌المللی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: استقلال این استحقاق را دارد که یک مربی رزومه‌دار در حدود کی‌روش و برانکو استخدام کند تا کِش

استقلال باید یک مربی در حد کی‌روش و برانکو داشته باشد/ هیچ‌وقت خودم را از عشقم

افشارزاده: استقلال باید یک مربی در حد کی روش و برانکو داشته باشد/ هیچ وقت خودم را از عشقم کمیته المپیک جدا نمی کنم

عبارات مهم : ایران

مشاور عالی اجرایی فدراسیون بین المللی زورخانه ای و کشتی پهلوانی گفت: استقلال این استحقاق را دارد که یک مربی رزومه دار در حدود کی روش و برانکو استخدام کند تا کِشتی استقلال که در طوفان حرکت می کند را به سرمنزل مقصود برساند.

به گزارش فارس از کشور نپال، نخستین دوره مسابقه های ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به میزبانی کشور نپال با حضور ۸ کشور آسیایی برگزار می شود. فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی که محسن مهرعلیزاده ریاست آن را بر عهده دارد و بهرام افشارزاده مدیر سابق کمیته ملی المپیک به عنوان مشاور اجرایی در این فدراسیون جهانی فعالیت می کنند، در تلاش هستند که نخستین دوره این مسابقه های را در جنوب آسیا با عالی ترین شکل ممکن برگزار کنند. بهرام افشارزاده را می توان برند مدیریت در ورزش کشور عزیزمان ایران نامید که در عالی ترین سطح ورزش کارنامه مدیریتی موفقی دارد.

استقلال باید یک مربی در حد کی‌روش و برانکو داشته باشد/ هیچ‌وقت خودم را از عشقم

خبرنگار اعزامی فارس به نپال با افشارزاده در مورد فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و همچنین پرسشها متفاوت در مدیریت ورزش و کلوب استقلال گفت وگویی انجام داده که آن را در زیر می خوانید.

از فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی و همچنین گسترش این ورزش در ۸۵ کشور دنیا بگویید…

این ورزش از ۱۳ سال پیش شروع شد و من آن وقت دبیرکل کمیته ملی المپیک بودم، می خواستم با معرفی این ورزش به شورای المپیک آسیا موافقت چند کشور را هم بگیرم تا بتوانیم این ورزش را به صورتی بهتر گسترش بدهیم و بتوانیم به طور رسمی در مسابقه های آسیایی شرکت کنیم و تائیدیه شورای المپیک آسیا را هم داشته باشیم.

مشاور عالی اجرایی فدراسیون بین‌المللی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: استقلال این استحقاق را دارد که یک مربی رزومه‌دار در حدود کی‌روش و برانکو استخدام کند تا کِش

با توجه به تغییراتی که در فدراسیون ایجاد شد متأسفانه این مسئله به تعویق افتاد ولی خوشبختانه توانستیم با تأکیدات مقام معظم رهبری این ورزش را همه گیر کنیم و آن را در کشورهای متفاوت گسترش بدهیم و نهضت پهلوانی را به کشورهای متفاوت معرفی کنیم و اکنون ۸۵ کشور عضو فدراسیون جهانی زورخانه ای هستند. با بسیاری از این ۸۵ کشور به صورت مستقیم ارتباط مستقیم داریم و با آنها مکاتبه می کنیم و تعداد کمی از این فدراسیون ها هم با رؤسای کمیته های ملی کشورهایشان مکاتبه می کنیم و با توجه به اینکه آقای مهرعلیزاده در این ۴ سال وقت خوبی در فدراسیون ورزش زورخانه ای گذاشته اند و تلاش های زیادی انجام شده، این فدراسیون جهانی اکنون شکل بسیار مناسبی پیدا کرده است.

اکنون این فدراسیون جهانی اساسنامه ای مدوّن دارد، کمیته های مختلفی در آن تشکیل شده است است و مشغول آموزش کشورهای متفاوت در این زمینه هستیم. البته جهت گسترش زیاد این ورزش مستلزم وقت هستیم، چندین فیلم خوب هم از این ورزش تهیه کرده ایم تا در اختیار کشورها بگذاریم. مقدمات کار این بود که یک تقویم ۴ ساله جهت فدراسیون جهانی داشته باشیم که این کار را به نحو مطلوب انجام داده ایم و کارهای آن در حال پیگیری هست، امیدوارم تا آخر دسامبر که آخر سال ۲۰۱۶ میلادی است بتوانیم تقویم آن را به طور کامل اجرایی کنیم و بتوانیم با کلاس های آموزشی که داریم با محتوا این کار را انجام بدهیم.

در مسابقه های کشورهای اسلامی نخستین حضور رسمی این ورزش پهلوانی صورت گرفت و کشورهایی که در بازی های اسلامی در این مسابقه های شرکت نکرده بودند به طور مستقیم در این بازی ها حاضر شدند و این ورزش را از نزدیک دیدند و لمس کردند. ما تلاش کرده ایم قدم به قدم پیش برویم.

استقلال باید یک مربی در حد کی‌روش و برانکو داشته باشد/ هیچ‌وقت خودم را از عشقم

*کار راحتی جهت گسترش ورزش زورخانه ای در دنیا نداریم

فکر می کنید جهت گسترش این ورزش کار راحتی در پیش دارید؟

مشاور عالی اجرایی فدراسیون بین‌المللی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: استقلال این استحقاق را دارد که یک مربی رزومه‌دار در حدود کی‌روش و برانکو استخدام کند تا کِش

خیر، کار راحتی نیست. والیبال هنگامی که به کشور عزیزمان ایران آمد یک تور و یک توپ و یک ابعاد زمین داشتیم ولی در ورزش زورخانه ای کار به این راحتی نیست، باید یک مرشد داشت که صدای خوبی هم داشته باشد، با فرهنگ این ورزش آشنا باشد، میل و کباده و سنگ می خواهد که اینها هر کدام جهت خود یک فدراسیون جدا می خواهند. کشورها نمی توانند این را آماده کنند و ما این لوازم را هم تهیه و جهت کشورها ارسال می کنیم.

کار راحتی نیست ولی امیدوارم با تلاش ها و بودجه ای که در اختیار داریم شرایط بهتری را هم فراهم کنیم و مربیان خوبی هم در این رشته در سایر کشورها تربیت کنیم تا کمتر بخواهیم از مربیان و داوران خودمان در این رشته استفاده کنیم.

استقلال باید یک مربی در حد کی‌روش و برانکو داشته باشد/ هیچ‌وقت خودم را از عشقم

همه کشورهای دنیا چنین ورزش هایی را دارند مثلاً کره جنوبی تکواندو را گسترش داد و از سال ۱۹۹۸ که ما یک مدال در این رشته گرفتیم و تا به امروز ببینید تکواندوی دنیا چقدر عوض کردن کرده هست، چقدر کره ای ها به ما در زمینه تکواندو امکانات ارائه کردند، مربی پونسه ما از آن وقت که از کره جنوبی به کشور عزیزمان ایران آمد یک جوان مجرد بود ولی در کشور عزیزمان ایران ماند و با همسر کره ای ازدواج کرد و هنوز هم در کشور عزیزمان ایران حضور دارد، این مربی خانزاد جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران شد و مدیون ورزش کشورمان شد، کشورهایی مثل چین، ژاپن و کره چنین ورزش هایی دارند، کاراته جهت ژاپن هست. ووشو هم جهت چین هست، می خواهم بگویم که زمینه این کار در همه کشورها وجود دارد ولی در ورزش زورخانه ای کشورها هیچ پیش زمینه ای ندارند و ما کار را باید از صفر شروع کنیم.

* امیدواریم در بازی های آسیایی اندونزی ورزش زورخانه ای به صورت نمایشی حضور داشته باشد

در مورد نخستین دوره مسابقه های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در جنوب آسیا بگویید که قرار است با حضور ۸ کشور نپال، بوتان، پاکستان، افغانستان، مالدیو، بنگلادش، سریلانکا و هند برگزار می شود بگویید؟

این مسابقه های را جهت نخستین مرتبه در جنوب آسیا برگزار می کنیم و می دانید که با امکانات خیلی خوبی در تدارک برگزاری این مسابقه های هستیم، این نقطه عطفی جهت کشورهای آسیایی خواهند بود تا بتوانند در ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی فعال باشند. قرار است ملاقاتی با شیخ احمد داشته باشیم و اگر بتوانیم تائیدیه ایشان را بگیریم که دور از دسترس هم نخواهد بود می توانیم در بازی های آسیایی اندونزی این مسابقه های را به صورت نمایشی برگزار کنیم تا ۴۵ کشوری که عضو شورای ورزش آسیا هستند این ورزش را از نزدیک ببینند.

اکثر کشورهای دنیا ورزش های بومی و محلی خودشان را در این بازی ها به نمایش می گذارند و من فکر می کنم این مسابقه های عالی ترین وقت جهت نمایش ورزش زورخانه ای خواهد بود. با شناختی که از کشور خودم و فرهنگ کشور عزیزمان ایران دارم اعتقاد دارم که این رشته می تواند گسترش پیدا کند و با تاکیدات مقام معظم رهبری در آینده شاهد گسترش و موفقیت های زیاد این ورزش باشیم و عضویت کشورهای بیشتری در دنیا در فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای باشیم.

* بعضی از تصمیمات فدراسیون های جهانی در خارج از جلسات رسمی گرفته می شود

متأسفانه اکنون شاهد هستیم که در داخل کشور عزیزمان ایران بجز فدراسیون جهانی زورخانه ای و کشتی پهلوانی یکی دو فدراسیون دیگر هم در رشته کشتی پهلوانی موازی کاری می کنند. آیا چنین کاری را پسندیده می دانید؟

ما چندین جلسه با رسول خادم مدیر فدراسیون کشتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران و باکو داشتیم. خادم باید با توجه به نفوذی که در فدراسیون جهانی کشتی داشت، پیش قدم می شد و فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای را با فدراسیون کشتی کشور عزیزمان ایران تلفیق می کرد. ما اکنون این جدایی کشتی پهلوانی را به شکلی که رخ داده نمی پذیریم. کشتی پهلوانی زاییده ورزش زورخانه ای است و باید در این فدراسیون حضور داشته باشد.

به سال های دور گذشته هم که برگردیم و در دوران پهلوان ها مثل پهلوان رزاز و پهلوانان نامدار دیگری که اکنون در گود زورخانه از آنها یاد می کنیم و به یادشان صلوات می فرستیم و بزرگداشت برگزار می کنیم، کشتی به شکلی که اکنون در دنیا وجود دارد نبود و همین کشتی پهلوانی و گود زورخانه بوده هست. هنوز هم دیر نشده هست، آیه قرآن که نیست، می توانیم اینها را با نشست های کارشناسی عوض کردن بدهیم و فدراسیون کشتی و زورخانه ای تلفیق شوند و آنها از یک چشمه سیراب شوند.

امکان دارد فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای علیه فدراسیون جهانی کشتی یا حتی فدراسیون کشتی خودمان در مجامع بین المللی یا داخلی اقامه دعوا کند تا کشتی پهلوانی را در اختیار بگیرد؟

این بحثی است که بعضی از حقوقدانان ورزش بین المللی به آن اعتقاد دارند ولی من اعتقاد دارم این کار با نشست های یکسان و پادرمیانی بزرگ ترها قابل حل خواهد بود. البته این ورزش اکنون جزء فدراسیون جهانی شده است است و با مقررات و آئین نامه نمی توان این مسئله را حل کرد و ممکن است این مسئله رد شود ولی با پادرمیانی بزرگان و تعامل می توانیم این مسئله را حل کنیم. مردم به پهلوانان وقت قدیم زندگی هایشان را می سپردند، با چنین تفکری می توانیم مسئله پیش آمده را حل کنیم.

می دانیم که فدراسیون های بین المللی دستخوش ناملایمات زیادی هستند. اگر لالوویچ از فدراسیون بین المللی کشتی برود ممکن است مدیر بعدی نخواهد که کشتی پهلوانی در کشور عزیزمان ایران باشد یا اینکه می دانیم در فدراسیون های جهانی بسیاری از تصمیمات خارج از جلسات گرفته می شود. البته در ظاهر همه چیز به صورت رأی گیری و قانونی انجام می شود ولی می دانیم که این تصمیمات معمولاً در جلسات غیر رسمی گرفته و سپس در جلسات رسمی تصویب می شود بنابراین این مسئله به ضرر ورزش پهلوانی و به ضرر ورزش کشور خواهد بود.

* ورزش کشتی هم ممکن است دچار ناملایماتی شود

تصور می کنید ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی ما بتواند بر فرض در آینده در المپیک حضور داشته باشد؟

نباید یک مرتبه به پله و مرحله آخر بپریم. باید قدم به قدم و مرحله به مرحله حرکت کنیم، باید با مسابقه های آسیایی و بازی های آسیایی شروع کرد. باید شورای المپیک آسیا آن را تائید کند و تعداد کشورها باید مشخص باشد. هنگامی که به تائید شورای المپیک آسیا رسیدیم مطمئن باشید اوضاع این ورزش زورخانه ای بهتر خواهد شد. به خصوص اینکه کشتی هم ممکن است دچار ناملایماتی شود. بنابراین با برنامه ریزی و گذر وقت شرایط ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بهتر و بهتر می شود. باید از صفر شروع کنیم تا به مرحله بالاتر برسیم.

نمی شود از بهرام افشارزاده در مورد استقلال پرسش نپرسید، بعضی از هواداران این کلوب همچنان خواهان بازگشت شما به استقلال هستند؟

البته هواداران خیلی لطف دارند. ولی این را بگویم که من مدیریت کلوب استقلال را به خاطر جناب گودرزی قبول کردم. من آن وقت مشاور بین الملل بودم. آقای گودرزی به بن بست هایی خورده بودند و مجبور شدند که از من استفاده کنند. با هر یک از دوستان که در این مورد صحبت کردم یا تلفنی مشورت کردم، هیچکس تائید نکرد که من به کلوب استقلال بروم. من به خاطر مسایل دیگر به استقلال نیامدم و در کلوب استقلال هم موفق عمل کردم. من بک گراندی در ورزش داشتم، ورزشکاران، مدیران و مربیان من را به خوبی می شناختند، حالا نمی خواهم زیاد به گذشته برگردم ولی کاش افتخاری آن شب به برنامه ۹۰ نمی رفت.

حضور افتخاری در آن برنامه باعث شد که به نفرات و کل کلوب لطمه وارد شود. هنگامی که حرمت بزرگتر و کوچکتری از بین می رود، بازگشت به حالت اولیه بسیار سخت هست. البته با توجه به فضای ملتهبی که در ورزش و فوتبال کشور وجود دارد از آقای تاج می خواهم که به این پرسشها ورود کند و جلوی التهاب فوتبال را بگیرد. در مدتی که در کلوب استقلال حضور داشتم، فهمیدم به غیر از مردمی که روی سکو وجود دارند و در ورزشگاه می نشیند بسیاری از مقامات کشور از نمایندگان مجلس گرفته تا سایر اقشار جامعه به دو کلوب استقلال و پرسپولیس علاقه می ورزند. مردم با باخت های این تیم ها ناراحت و غمگین می شوند و با بردهایشان شاداب می شوند. امیدوارم با مدیریت فعلی کلوب استقلال شرایط و اوضاع موجود مدیریت شود.

* هیچ مدیری جهت کار نکردن به کلوب نمی آید

ظاهراً هواداران به مدیریت کلوب خیلی اعتماد و اطمینان ندارند؟

خب طرفداران تیم استقلال هم باید بدانند که فعلاً کلوب با این مدیریت در حال اداره شدن است و خودشان را با این شرایط وفق بدهند ولی بدانید که هیچ مدیری نمی خواهد که کار انجام ندهد، شاید فضا به گونه ای است که محدودیت هایی وجود دارد و نمی شود به طور خوب کار انجام داد. امیدوارم کلوب استقلال با اعضای هیأت مدیره خوبی که دارد چه ورزشکاران قدیمی و چه سایر مدیران بتوانند این کلوب قدیمی و ریشه دار را به سرمنزل مقصود برسانند.

* استقلال باید یک مربی در حد کی روش و برانکو داشته باشد

نظرتان در مورد نحوه گزینش شفر جهت استقلال چیست؟ آنها ابتدا به سراغ فاتح تریم رفتند و گفتند گران است و این مربی آلمانی را گزینش کردند؟

من اعتقادم این است که اگر بخواهیم یک مربی بیاوریم باید مربی ای بیاید که سابقه خاص داشته باشد، حالا هم اگر می خواهیم پول بدهیم، باید پول بدهیم و یک مربی خوب بخریم. استقلال این استحقاق را دارد که یک مربی رزومه دار در حدود کی روش و برانکو استخدام کند تا کشتی استقلال که در طوفان حرکت می کند را به سرمنزل مقصود برساند.

نظرتان در مورد انتخابات کمیته ملی المپیک چیست؟

هنوز که انتخابات کمیته ملی المپیک نرسیده است ولی امیدوارم کسانی که گزینش می شوند اهداف جایگاه این کمیته ملی المپیک را بدانند و بدانند چه افرادی باید روی صندلی کمیته ملی المپیک بنشینند و چه تفکراتی داشته باشند.

گفته می شود قرار است شما و آقای هاشمی طبا به کمیته ملی المپیک بازگردید؟

تا این لحظه که من با شما صحبت می کنم نه تصمیمی در این مورد گرفته ام و نه تفکری بر روی این مسئله داشته ام، در حال حاضر مشغول فعالیت در فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی هستم.

مگر می شود بهرام افشارزاده به کمیته ملی المپیک بی توجه باشد؟

نه، من با کمیته ملی المپیک زندگی کرده ام، اخبار دنیا و اخبار کمیته ملی المپیک را هم پیگیری می کنم. از سال ۱۹۸۲ من در کنار تیم ها بوده ام، تیم اعزام کرده ام یعنی حدود ۳۴ سال در کمیته ملی المپیک بوده ایم، هیچگاه خودم را از عشقم جدا نمی کنم.

نظرتان در مورد عملکرد وزارت ورزش چیست؟

به هر حال ایشان تازه آمده اند و فضای خوب و آرامی هم ایجاد کرده اند، امیدوارم بتوانند از افراد متخصص و کارآمد استفاده کنند و در فضای آرام بهتر تصمیم گیری شود.

اکنون در وزارت ورزش فقط شاهد عوض کردن وزیر بوده ایم و معاونان و سایر مسئولان مثل گذشته به کار خود ادامه می دهند؟

ایشان مدتی سرپرست وزارت ورزش بودند و چند ماهی زیاد از انتخابات نگذشته و حتماً مشغول بررسی جهت گزینش افراد مورد نظرشان هستند.

واژه های کلیدی: ایران | المپیک | استقلال | گود زورخانه | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs