چون دانه های زنجیر ایران انتخابات شوراها

چون دانه های زنجیر: ایران انتخابات شوراها اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس در انتظار سوخت تازه

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه رشد روزهای اخیر، روز دوشنبه نیز با رشد 71 واحدی شاخص کل به کار خود آخر داد. بررسی روند حرکت شاخص کل در روز گذشته حاکی ا

بورس در انتظار سوخت تازه

بورس در انتظار سوخت جدید

عبارات مهم : بازار

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه رشد روزهای اخیر، روز دوشنبه نیز با رشد 71 واحدی شاخص کل به کار خود آخر داد. بررسی روند حرکت شاخص کل در روز گذشته حاکی از لمس کانال 81 هزار واحدی در ساعات میانی بازار هست، در نهایت شاخص با فاصله اندکی از کانال 81 هزار واحدی در سطح 80 هزار و 934 واحدی قرار گرفت.

مطالعه روند روزهای گذشته بورس تهران، حاکی از اقبال خوش سهم های بازگشایی شده است میان سهامداران هست. به طوری که عمده این نمادها اثرات قابل توجهی بر رشد شاخص داشته اند. بررسی های «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که هم اکنون 35درصد از ارزش کل بازار به نماد های متوقف بورسی تخصیص داده شده است دارد. با توجه به اینکه بسیاری از این شرکت ها در گزارش های فصلی و مجامع عملکرد قابل قبولی را به ثبت رسانده اند، آینده نگری می شود بازگشایی هریک از آنها به منزله سوخت جدیدی جهت حرکت شاخص درنظر گرفته شود.

بورس در انتظار سوخت تازه

انتظار بازگشایی های مناسب

یکی از نکات قابل توجه در معاملات روزهای اخیر مربوط به زیاد کردن ارزش معاملات نسبت به هفته های قبل هست. ارزش معاملات خرد سهام طی روزهای یکشنبه و دوشنبه به بیش از 100 میلیارد تومان رسید. این امر در حالی صورت گرفت که کماکان شاهد توقف بسیاری از نمادهای بازار سهام به علت برگزاری مجامع یا تعدیل در آینده نگری سود شرکت ها هستیم.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه رشد روزهای اخیر، روز دوشنبه نیز با رشد 71 واحدی شاخص کل به کار خود آخر داد. بررسی روند حرکت شاخص کل در روز گذشته حاکی ا

بر اساس آخرین آمارها و تا روز دوشنبه مجموعا در بازار بورس و فرابورس 125 نماد متوقف است که در میان آنها نمادهای بزرگ با ارزش بازار قابل توجه نیز قرار دارد. براین اساس به نظر می رسد که بازار در انتظار بازگشایی این نمادها در روزهای آینده واقع شده است است و بازگشایی هر یک از آنها می تواند اثر ملموسی در روند معاملات داشته باشد. روز یکشنبه نیز به وضوح دیده شد که بازگشایی نماد «فولاد» اثر قابل توجهی بر رشد شاخص سهام داشت. همان طور که در معاملات دو روز ابتدایی هفته دیده شد، بازگشایی نمادهای بزرگ گروه هایی که عمدتا تولیدکنندگان سنگ آهن و فولاد هستند، بعد از تقسیم سود در مجامع و عملکرد مناسب در سه ماهه ابتدایی سال با استقبال معامله گران مواجه شد.

جوانب متفاوت فلزی ها جهت سهامداران

در معاملات روز گذشته عملکرد نمادهای مربوط به صنعت کانه های فلزی نیز حاکی از استمرار خوش بینی سهامداران نسبت به این سهم ها بود. بااهمیت ترین نمادهای زیر مجموعه این گروه یعنی گل گهر و چادر ملو در گزارش های عملکرد سه ماهه خود، با پوشش مناسب در فصل بهار و همچنین تعدیل مثبت سود همراه شدند. بعد از بازگشایی این نمادها با توجه به رشدی که پیش تر تجربه کرده بودند، عرضه این سهم ها با شدت بیشتری انجام گرفت. این عنوان باعث شد بعضی از این نمادها نوسان های منفی را تجربه کنند.

البته این عنوان استمرار چندانی نیافت و روز گذشته بسیاری از این نمادها بار دیگر مورد استقبال سهامداران قرار گرفت. برهمین اساس، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر روز گذشته بیشترین اثر را بر رشد شاخص کل داشت.این نماد که روز یکشنبه با افت قیمت به کار خود خاتمه داده بود، دیروز با رشد 26/ 2 درصدی همراه شد و به 230تومان رسید. در جریان معاملات روز گذشته این نماد بیش از 72 درصد از خرید متعلق به بازیگران حقوقی بود و 40 درصد از فروش به وسیله بازیگران خرد بازار صورت گرفت. به طور کلی بررسی عوض کردن مالکیت نمادهای این گروه در چند روز اخیر نیز حاکی از دست به دست شدن سهم ها به نفع بازیگران حقوقی است.

بورس در انتظار سوخت تازه

با وجود اینکه نمادهایی نظیر «کگل» و «کچاد» و دیگر نمادهای این صنعت توانستند در سه ماه ابتدایی سال پوشش سود مناسبی داشته باشند و شواهد حاکی از آن است که از پتانسیل خوبی جهت رشد بهره مند هستند، ولی نباید از این توصیه غافل شد که با نزدیکی به ماه های نهایی سال ریسک در بازار های جهانی به خصوص اوضاع چین می تواند در روند قیمتی این نمادها اثرگذار باشد. به همین علت به نظر می رسد دقت نظر زیاد در معاملات از نکات حائز اهمیت در این گروه هاست.

تحولات اخیر سیمانی ها

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه رشد روزهای اخیر، روز دوشنبه نیز با رشد 71 واحدی شاخص کل به کار خود آخر داد. بررسی روند حرکت شاخص کل در روز گذشته حاکی ا

اما در صنعت سیمان همچنان موج خوش بینی و خوش اقبالی به بسیاری از نمادهای این گروه دیده می شود. بسیاری از نمادهای این صنعت در چند روز اخیر بعضا با صف خرید با رشد قیمتی قابل توجهی همراه بوده اند. این عملکرد در روز گذشته همچنان ادامه داشت. بسیاری از نمادهای این صنعت در مدت 3 ماهه ابتدایی سال پوشش مناسبی نسبت به نخستین آینده نگری خود داشتند، با این وجود بررسی صورت های مالی این نمادها حاکی از کم کردن مقدار فروش آنها هست. شرکت ها عمدتا با کم کردن هزینه ها و زیاد کردن قیمت ها توانستند عملکرد مناسبی داشته باشند. با توجه به اینکه عمده فروش این شرکت مربوط به 6 ماهه ابتدایی سال است باید این توصیه را در نظر گرفت که شرکت ها بتوانند قسمت اعظمی از درآمد آینده نگری شده است خود را طی این مدت پوشش دهند.

به نظر می رسد جرقه رشد در نمادهای صنعت خاکستری با زمزمه های آزاد سازی موصل و از سرگیری صادرات بسیاری از کارخانه ها شروع شد. با این حال با توجه به ابهاماتی که درخصوص نتیجه های مشورت های دوکشور وجود دارد و همچنان برنامه مشخصی جهت همکاری کشور عزیزمان ایران و عراق در بخش سیمان وجود ندارد، استمرار این موج می تواند منجر به هیجانی شدن روند معاملات در روزهای آتی شود. این عنوان می تواند در دیگر صنایع مرتبط با بخش ساختمانی مانند کاشی و سرامیک نیز سرایت کند. از این رو زیاد کردن ابهام در این گروه ها نیز محتمل هست. احتیاط در این معاملات نیز توصیه ای است که باید به آن توجه شود.

بورس در انتظار سوخت تازه

تداوم جذابیت «پرداخت» در بورس

در صنعت رایانه نیز همچنان نگاه ها معطوف به«به پرداخت ملت» هست. بعد از رشد چشمگیر سهام «آپ» از وقت عرضه اولیه طی سال گذشته، شاهد استقبال گرم سرمایه گذاران از «پرداخت» به عنوان شرکت فعال در حوزه PSP هستیم. رصد جریان معاملات در این سهم حاکی از تقاضای بالای سهامداران جهت خرید از روز بازگشایی هست. به طوری که روز گذشته نیز افراد زیادی در سمت تقاضای این نماد حضور داشتند و سهم با قیمت نهایی 2047 تومان بسته شد. به این ترتیب از میان 37 صنعت بورسی 15 صنعت با روند مثبت و 12 صنعت با روند منفی به کار خود آخر دادند.

بیشترین رشد شاخص را استخراج زغال سنگ داشت، این نماد که از ابتدای سال بیش از 8 درصد رشد داشته هست، مشمول بر تک نماد «کطبس» است که روز گذشته بعد از برگزاری مجمع کشف قیمت شد. دومین گروه پربازده بازار دیروز سیمان بود. همان طور که پیش تر توضیح داده شد، عمده نمادهای این گروه با تقاضای مناسب از سوی سهامداران رشد های مطلوبی به جا گذاشتند. ولی در قعر این جدول صنایع ماشین آلات، قند و شکر و انبوه سازی قرار داشت. صنعت انبوه سازی که در روند هفت روزه رشدی بالغ بر 4 درصد داشته است روز گذشته با افت 83/ 0 درصدی به کار خود آخر داد.

روند معاملات روز دوشنبه چگونه بود؟

روز گذشته شاخص کل با رشد 09/ 0 درصدی و با رفت و برگشت از کانال 81 هزار واحدی به کار خود آخر داد.دیگر شاخص های بازار نیز با سبزپوشی به کار خود آخر دادند. روز گذشته بیشترین اثر را بر رشد شاخص کل نماد «شپدیس» به جا گذاشت. پتروشیمی پردیس که معاملات روز دوشنبه را با صف فروش حدود 2 میلیون سهمی به آخر رساند، بیشترین اثر منفی را در محاسبه شاخص کل به جا گذاشت.

در بحث عوض کردن مالکیت این گروه و در سمت فروش تحرک معامله گران حقیقی زیاد از حقوقی بود. به گونه ای که بیش از 70 درصد از فروش سهام این شرکت متعلق به سهامداران خرد بود.دیگر نماد اثرگذار منفی بر روند شاخص «بترانس» بود. کشور عزیزمان ایران ترانسفو که در تمامی روزهای معاملاتی بعد از مجمع روند منفی داشته هست، در عملکرد یکساله خود معادل 623 ریال را تقسیم کرد. ولی در برابر نمادهای اثرگذار مثبت بر روند شاخص «کگل»، «فولاد»، «وصندوق»، «پرداخت» و «اخابر» بود.

روز گذشته همچنین چند نماد دیگر از سوی نهاد ناظر بازگشایی شدند. «زمگسا»، «غسالم»، «کماسه»، «وتوشه»، «وخاور»، «وانصار» و «پدرخش» که به علت برگزاری مجمع متوقف شده است بودند، با اعلام خبر ناظر بازگشایی شدند. بیشترین رشد قیمتی روزانه را نماد «کطبس» به ثبت رساند. زغال سنگ نگین طبس که روز یکشنبه بازگشایی شده است بود، دیروز در جریان کشف قیمت با رشد بیش از 18 درصدی همراه شد. همچنین حجم و ارزش معاملات خرد سهام در قیاس با روز یکشنبه با افت همراه بود. به این ترتیب حجم معاملات با 5/ 14 درصد کم کردن به 503 میلیون سهم رسید و ارزش معاملات نیز با 5/ 13 درصد کم کردن نسبت به روز یکشنبه به 117 میلیارد تومان رسید.

دیروز همچنین جهت خرید سهام به پرداخت ملت، اوراق همکاری شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، سهام مس شهید باهنر، واحدهای صندوق کیان، پارند پایدار سپهر و سهام نیرو محرکه سنگین ترین صف های خرید تشکیل شد. این در حالی بود که گروهی دیگر از سرمایه گذاران جهت خروج از واحدهای پارند پایدار سپهر، سهام پتروشیمی پردیس، حق تقدم سایپا شیشه، سهام سیمان اصفهان، سیمان مازندران، اوراق همکاری رایان سایپا و اوراق همکاری ملی نفت کشور عزیزمان ایران طولانی ترین صف های فروش را ثبت کردند.

اخباراقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs