چون دانه های زنجیر ایران انتخابات شوراها

چون دانه های زنجیر: ایران انتخابات شوراها اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی دخل و خرج ناجور شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران

به گزارش شهروند؛ گزارش هايي كه از وضعيت مالي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران داده مي شود، خوب نيست. در ٦ماه اول امسال، مجموعه مديريت شهري روزي ١٠ميليارد توما

دخل و خرج ناجور شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران

دخل و خرج ناجور شهرداري تهران

عبارات مهم : ایران

ميرلوحي: شهرداري در ٦ماه گذشته روزي ١٠ميليارد تومان از جيب خرج كرده است

به گزارش شهروند؛ گزارش هايي كه از وضعيت مالي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران داده مي شود، خوب نيست. در ٦ماه اول امسال، مجموعه مديريت شهري روزي ١٠ميليارد تومان از جيب خرج كرده است و هزينه هاي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران هم حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان از میزان درآمدهای وصولی بيشتر هست، درحالي كه ٣٢ درصد از درآمدهاي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران به جايي جز خزانه شهرداري واريز شده است است.

دخل و خرج ناجور شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران

سه شنبه هفته گذشته شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران به درخواست اعضاي شوراي پنجم گزارش عملکرد درآمدها و هزینه های شهرداری پایتخت در۶ماهه نخست سال ٩٦ را روي سايت شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران منتشر كرد؛ گزارشي كه ابهامات زيادي در آن هست. در اين گزارش کل هزینه های شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در نيم سال اول امسال معادل ٧٩٢٦ميليارد تومان بوده که نسبت به میزان درآمدهای وصولی ١٣٥٨ميليارد تومان بيشتر هست؛ اختلافي كه به وام هاي دريافتي شهرداري به ميزان ٩٧٣ میلیارد تومان وام دریافتی ارتباط دارد و البته حدود ۲۹۸ میلیارد تومان از درآمدهای استردادی واحدهای شهرداری كه در سیستم درآمدی ثبت نشده است.

محمود میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران چندي قبل گفته بود كه مديريت شهري حقوق شهريور كاركنان شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران را با قرض پرداخت كرده هست. او حالا در تشريح گزارش مالي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران جزييات بيشتري ابهامات و اختلافات مالي را به ايلنا توضيح داده است: «حرف و حدیث های فراوانی بر سر درآمد ٦هزارمیلیاردی شهرداری هم وجود دارد. براساس گزارش شهرداری، ۱۳۵۰ میلیارد تومان قرض کرده است تا توانسته خود را در ٦ماه اخیر اداره کند، حال جای پرسش دارد که تا کی می تواند به این مسیر ادامه دهد.»

به گزارش شهروند؛ گزارش هايي كه از وضعيت مالي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران داده مي شود، خوب نيست. در ٦ماه اول امسال، مجموعه مديريت شهري روزي ١٠ميليارد توما

از کل هزینه ها ۷۴ درصد به صورت نقدی و ۲۶ درصدی به صورت غیرنقدی ثبت شده است و فقط ۶۸ درصد از درآمدهای نقدی به خزانه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران واریز شده است هست. در نتیجه شهرداری توانایی تصمیم گیری و هزینه کردن جهت ۳۲ درصد از درآمدهای نقدی خود را نداشته هست. میرلوحی راجع به اين عنوان البته جواب روشنی نداشت. به گزارش ایلنا، او در پاسخ به سوالي در اين باره به سازوکارهای نامنظم مالی در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره كرد: «در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اگر منطقه ای درآمد زیاد داشته باشد، در تصمیمات اثرگذاری نیرومند تری داشته و ارتباط او با مرکز نیز زیاد هست. در بحث هولوگرام ها و امثال اینها شهرداران مناطق و موسسات متفاوت رویه های متفاوتی در نحوه هزینه کرد درآمدها اتخاذ کرده بودند و این هم از مواردی است که باید نظم و انضباط پیدا کند و قانونمند شود.»

بدهی ۵۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران

يكي از مهمترين بحث هاي مالي شهرداري در يك سال گذشته بحث بدهي هايي است كه روايت هاي مختلفی راجع به آن وجود دارد. مسئولان شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخرين اعلام رسمي رقم بدهي هاي شهرداري را حدود ١٦ هزارميليارد اعلام كردند، ولی محمدعلي نجفي، شهردار جديد پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته هاي گذشته اين رقم را بالاي ٣٠ هزار ميليارد تومان اعلام كرد. حالا ميرلوحي، عضو شورا هم در اين باره گفته است: «آن وقت ادعا می کردند درآمد معوق هم دارند و کالای آماده فروش را طوری گزارش می دادند که انگار این میزان بدهی سر به سر می شود و شهرداری در حقیقت اصلا بدهی ندارد، ولی آقای نجفی در آخرین نشست فصلی مدیران شهری اعلام کردند که تا این لحظه ۵۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی شناسایی شده است که از این میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی قطعی است.» او البته اعتقاد است كه بدهی واقعی از این هم زیاد است: «براساس اساسنامه ها شرکت های وابسته به شهرداری امکان گرفتن وام را دارند و اگر همه اینها تجمیع و تلفیق شود، احتمال این که این میزان زیاد شود، هم است.»

تناقض در آمار پرسنل شهرداري تهران

دخل و خرج ناجور شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران

اما تناقض ها در حوزه منابع انساني شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران هم همچنان به قوت خود پابرجاست. پيشتر اين رقم ٥٥ هزار نفر اعلام شده است بود، درحالي كه اعضاي شوراي چهارم هم اين رقم را قبول نداشتند، البته محمود ميرلوحي هم رقم اعلام شده است از سوي مديريت شهري گذشته را قبول ندارد: «ما از رقم ۵۰ هزار شنیدیم تا جایی که بالاخره خودشان اعلام کردند، ۶۳ هزار نفر در شهرداری مشغول به کارند که باز هم با حقیقت فاصله داشت و براساس اعلام نجفی، چیزی حدود ۶۸ هزار و ۳۰۰نفر در شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران مشغول به کارند.

این گزارشات بحث برانگیز موجب شد که از آقای شهردار بخواهیم که ١٠٠روزه گزارشی مستند از وضع مالی، بدهی ها و وضع اقتصادی شهرداری ارایه دهند.» گفته مي شود كه در این ٦ماه نزدیک به ٣ هزار میلیارد تومان صرف هزینه های اجتناب ناپذیر ازجمله حقوق و رفت وروب شده است هست. یعنی ۱۳ درصد مبالغ پرداختی سهم حقوق و مزایا، ۲۰ درصد سهم دیون و فقط ۵ درصد سهم نگهداشت شهر و ۲ درصد سهم اجرای برنامه ها و تعمیر تجهیز شده است هست. جالب است که مطالعه و پژوهش فقط ۶هزارم درصد از سهم مبالغ پرداختی را به خود تخصیص داده شده است داده هست. به همين دليل است كه معاون اجرایی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران اصرار دارد؛ ساختار مالی شهرداری نیاز به تحول جدی دارد: «این که تصور شود، شهرداری سازمانی جدا از مردم است.

به گزارش شهروند؛ گزارش هايي كه از وضعيت مالي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران داده مي شود، خوب نيست. در ٦ماه اول امسال، مجموعه مديريت شهري روزي ١٠ميليارد توما

منابعی بیش از حد دارد و می تواند به تنهایی هر کاری که می خواهد و اراده کند، انجام دهد، اشتباه است و این تصور باید عوض کردن کند، چراکه براساس این گزارش ۱۶۵۰ میلیارد تومان کسری نسبت به بودجه مصوب شهرداری وجود دارد. اساس و ساختار مالی شهرداری باید متحول شود، چراکه با استانداردهای معمول منطبق نیست. اعداد و ارقام نشان می دهد شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران در ٦ماهه اول روزی ۱۰ میلیارد تومان از جیب خرج کرده است.» ميرلوحي به درآمدهاي ناپايدار شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره كرد كه حدود ٦٩ درصد منابع شهرداري است: «احتمالا درآمد ناپایدار از این درصد هم بالاتر هست. این گزارش نشان می دهد که دارایی های شهرداری فروخته شده است و عمده درآمد از محل عوض کردن کاربری ها بوده است.»

دخل و خرج ناجور شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران

واژه های کلیدی: ایران | شهرداري | شهرداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs